Magyar Katolikus Lexikon > G > Görögkatolikus Hittudományi Főiskola Könyvtára

Görögkatolikus Hittudományi Főiskola Könyvtára, Nyíregyháza, 1950-: A főiskolával együtt alapították; a lelkészkedő papság adományaiból, hagyatékokból, a Keleti Kongr. ajándékaiból, tiszteletpéldányokból gyarapodott. Állománya 760 régi kv.; ebből 1 ősnyomtatvány, 1 unikum, 28 db 16. sz. külföldi, 3 régi m. kv., 30 egyh. szláv kz. - mindezeket a debreceni egy. munk-ai katalogizálták. A modern kv-ek és folyóiratok (kb. 8000 köt.) leltározottak, de katalogizálatlanok; főként teol. művek, szerkönyvek, imakönyvek, szépirod., műv. albumok. A régi állomány gerince nemzetközileg ismert, legértékesebb részét a cirillbetűs egyh. szláv kv-ek alkotják. A ~ban van a máriapócsi bazilita mon. 1950: szekularizált kvtárának egy része. A ~nak főállású kvtárosa nincs, kódjele: Ny 56; régi kv-eiről egy-egy cédulát a Debreceni Egy. Kvtár betűrendes katalógusába is beosztottak. O.E.

Ojtozi Eszter: A ~nak szláv és román cirillbetűs kv-ei. Debrecen, 1985. - A Hajdúdorogi Bizánci Kat. Egyhm. Jubileumi Emlékkv-e 1912-1987. Nyíregyháza, 1987. (Ojtozi Eszter: A ~nak megalakulása és fejlődése)